Where the Oregon Coast Falls in Love!
Pre-Loved 14k White Gold 5.5mm Ruby & Accent Diamond Engagement Ring
Low in-store inventory, may be subject to change.
Specifications
| Ring Fit: | Standard |
| Solidity: | Solid |
| Approx. Finger Size: | 6 |
| Approx. Shank Base Thickness: | 2.6mm |
| Approx. Top Height: | 8.7mm |
| Approx. Top Width: | 11mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Primary Stone Size: | 5.5mm |
| Primary Stone Type: | Natural Ruby |
| Metal: | 14k White Gold |
