Where the Oregon Coast Falls in Love!
Pre-loved 14k Yellow Gold 8x6mm Genuine Tanzanite Solitaire ring
Low in-store inventory, may be subject to change.
Specifications
| Solidity: | Solid |
| Approx. Finger Size: | 9 |
| Weight: | 4.9g |
| Surface Finish: | Polished |
| Primary Stone: | Tanzanite |
| Primary Setting: | Prong |
| Primary Stone Size: | 8x6mm |
| Approx. Shank Width: | 2.4mm |
| Approx. Top Height: | 5.5mm |
| Approx. Top Width: | 9.4mm |
| Metal Type: | 14k Yellow Gold |
